Konferencja „Podejście środowiskowe w działaniach pomocowych. Jak wdrażać środowiskowe praktyki pomocowe? Jak mierzyć efekt uspołecznienia?” – online, 13.04.2026
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Podejście środowiskowe w działaniach pomocowych. Jak wdrażać środowiskowe praktyki pomocowe? Jak mierzyć efekt uspołecznienia?”, która odbędzie się 13.04.2026 (poniedziałek) w godz. 10.00-15.10 w trybie online. Konferencja organizowana jest na Uniwersytecie Warszawskim pod auspicjami Uniwersyteckiego Obserwatorium Deinstytucjonalizacji Praktyk Pomocowych UODI-UW.
W Polsce, podobnie jak w innych państwach członkowskich UE, upowszechniane jest podejście środowiskowe w zakresie organizacji i metodyki działań pomocowych, co w dokumentach programujących określane jest jako polityka deinstytucjonalizacji. Podstawowym krajowym dokumentem jest tu „Strategia rozwoju usług społecznych”, przyjęta przez Rząd RP w 2022 r., a planująca działania publiczne do 2030 r. W połowie okresu jej realizacji warto poddać refleksji, co się udało osiągnąć, a jakie są bariery i ograniczenia w upowszechnianiu podejścia środowiskowego.
Program konferencji obejmuje trzy sesje:
- W sesji I dyskutować będziemy o zmianach w każdym z pięciu obszarów działań pomocowych uwzględnionych w Strategii z 2022 r.
- W sesji II przedstawimy konkretne narzędzia pomiaru wpływu społecznego i poddamy dyskusji możliwość ich stosowania w obszarze środowiskowych usług społecznych.
- Temat sesji III to asystentura międzykulturowa, będąca środowiskową formą wsparcia dzieci i młodzieży ukraińskiej uczących się w polskich szkołach.
Pełny program dostępny pod linkiem;
https://uodi.uw.edu.pl/index.php/program-konferencji-2026/
Udział w konferencji jest otwarty i bezpłatny.
Rejestracja pod linkiem:
https://uodi.uw.edu.pl/index.php/konferencja-2026/
Uniwersyteckie Obserwatorium Deinstytucjonalizacji Praktyk Pomocowych UODI-UW to wspólne przedsięwzięcie trzech jednostek uniwersyteckich: Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW, Centrum Europejskiego UW oraz Instytutu Studiów Społecznych im. Profesora Roberta Zajonca UW. Więcej o UODI UW na stronie uodi.uw.edu.pl
Kierownikiem UODI jest dr hab. Marek Rymsza, prof. ucz.

