Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

„Marii i Stanisława Ossowskich portret intymny” – relacja

Wyjątkowe popołudnie poświęcone prof. Marii i Stanisławowi Ossowskim już za nami.

Emocje, refleksje i wzruszenia, które towarzyszyły spotkaniu, pozostaną z nami na długo. W Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Muzeum UW) mieliśmy okazję spojrzeć na tę niezwykłą parę wybitnych socjologów z perspektywy, która rzadko pojawia się w opracowaniach naukowych – osobistej, intymnej, pełnej czułości i intelektualnej bliskości.

Centralnym punktem pierwszej części wydarzenia było czytanie performatywne korespondencji Marii i Stanisława Ossowskich – listów, które towarzyszyły im od okresu narzeczeństwa aż po lata dojrzałe. W interpretacji Zofii Derwich i Mateusza Tomaszewskiego listy te wybrzmiały jako świadectwo głębokiego uczucia, ale także jako zapis codzienności polskiej inteligencji w okresie międzywojennym.

Reżyseria Bazheny Shamovich, scenariusz prof. Wojciecha Pawlika oraz opracowanie dźwiękowe Marianny Piaseckiej stworzyły przestrzeń, w której odbiorcy mogli zanurzyć się w epistolarnej literaturze miłosnej – pięknej, uniwersalnej i wykraczającej poza ramy historyczne.

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Druga część spotkania – panel dyskusyjny „Maria i Stanisław Ossowscy w oczach uczniów i badaczy” – pozwoliła spojrzeć na dorobek i osobowość Ossowskich z perspektywy ich uczniów, współpracowników i kontynuatorów tradycji badawczej. W rozmowie moderowanej przez prof. Iwonę Jakubowską-Branicką udział wzięli: prof. Krzysztof Kiciński, prof. Joanna Kurczewska, prof. Jacek Kurczewski, dr Elżbieta Neyman, dr Jakub Motrenko, Danuta Favara.

Dyskusja dotyczyła nie tylko wkładu Ossowskich w rozwój polskiej socjologii, lecz także ich postaw życiowych, zaangażowania społecznego oraz roli, jaką odgrywali w środowisku akademickim. Paneliści podkreślali, że ich dorobek pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń badaczy.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami – zarówno na miejscu w Muzeum UW, jak i online. Dzięki artystom, panelistom i publiczności mogliśmy wspólnie odkrywać mniej znane oblicze Marii i Stanisława Ossowskich. Nie zabrakło wzruszeń, zabawnych anegdot i osobistych wspomnień, które nadały wydarzeniu wyjątkowy charakter.

Wkrótce udostępnimy również obszerną relację filmową, która pozwoli powrócić do tych chwil lub przeżyć je po raz pierwszy tym, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu.

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku oraz regularnego odwiedzania strony internetowej WSNSiR.

Więcej o Ossowskich:

Osoby zainteresowane życiem i dorobkiem Marii i Stanisława Ossowskich zapraszamy także na strony poświęcone ich twórczości:

•        Maria Ossowska: ossowska.isns.uw.edu.pl

•        Stanisław Ossowski: kragossowskiego.edu.pl